CASUAL OTO KOLTUĞU/İ SİZE NEDİR

21 Haziran 2023
CASUAL OTO KOLTUĞU/İ SİZE NEDİR

i-size nedir?

i-Size, ECE R129 Yönetmeliğin bir parçasıdır. R129,  geliştirilmiş çocuk oto koltukları için yeni Avrupa Standardıdır.

Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu (UNECE) tarafından geliştirilmiştir ve 2013 yılı Temmuz ayında ilk aşaması yürürlüğe girmiştir.

Neden ortaya çıktı?

Çok sayıda oto koltuğunun kurulumu hatalı yapılmaktadır. i-size bu hatayı en aza indirgemeyi amaçlayarak ISOFIX kullanımını zorunlu hale getirmiştir. Çocuk oto koltuklarının araca doğru montajını kolaylaştırmak ve yan etkilere karşı daha iyi koruma sağlamaktadır.

i-Size sertifikalı koltuklar, ECE R44 sertifikalı çocuk oto koltuklarına göre daha emniyetli ve daha güvenlidir.

ECE R44 ile i-Size arasında ki farklar nelerdir.

ECE R44

ECE R129 (i-SIZE)

Sadece ön ve arka darbe testleri uygulanır.

Ön ve arka darbe testlerinin yanı sıra sert yan darbe testleri de uygulanır.  i-Size test onayını alması için iyi bir gövde, baş ve boyun koruması zorunlu hale gelmiştir.

Oto koltuğu araca kemer ile veya ISOFIX kullanılarak bağlanabilir. ISOFIX kullanımı zorunlu değildir.

Özellikle  75-105 cm arası kullanımlarda çocuk oto koltuğu araca monte edilirken ISOFİX ve TOP-TETHER kullanımı zorunludur. Ancak 100-150 cm arası çocuklarda araç kemerini kullanarak bağlantı yapıldığı için ISOFIX kullanımı zorunlu değildir. Çocuğunuzun maksimum güvenliği için oto koltuğu kullanırken ISOFIX bağlantısını öneriyoruz.

Oto koltuğu çocuğun ağırlığına göre seçilir.

Oto koltuğu çocuğun boyuna göre seçilir. Bu durum oto koltuğu seçimini kolaylaştırır ve ağırlıktan dolayı bir üst gruba erken geçmeyi engellemiş olur.

4 adet sensöre sahip çocuk mankenler kullanılır. (P Dummy)

32 adet sensöre sahip geliştirilmiş çocuk mankenler kullanılır. (Q Dummy) Sensörler sayesinde kaza sırasında oluşabilecek etkiler hakkında gerçeğe daha yakın sonuçlar elde edilir.

 

i-Size Temel özellikleri;

  1. Yandan darbelere karşı daha iyi koruma

Yan darbe ile gerçekleşen kazalar, toplam kazaların %25 ini oluşturur. Mevcut yönetmelik (ECE R44) oluşabilecek yan darbeler için herhangi bir test içermemektedir.

 

i-Size çocuk oto koltukları ise, sert bir yan darbe çarpışma testine tabi tutulur. Bu nedenle bir yan çarpışma durumunda yüksek koruma seviyesi sağlar. Ayrıca tüm çocuk oto koltuklarının  i-Size test onayını alması için; iyi bir gövde, baş ve boyun koruması zorunlu hale getirilmiştir.

 

  1. Yüksek hassasiyetli son teknoloji mankenler ile test (Q-Dummy)

i-Size, araba koltuklarını test etmek için daha gelişmiş ve yüksek hassasiyete sahip çarpışma testi mankeni (Q-Dummy) kullanır. Q-Dummy’ler yüksek hassasiyete sahip baş, boyun ve karın basıncı sensörleri ile donatılmış ve çocuğun vücudunun bir kazada nasıl tepki vereceğini daha iyi yansıtacak şekilde tasarlanmıştır.

 

  1. Boya göre sınıflandırma

i-size standartlarında oto koltuğu, çocuğun boyuna göre seçilir.

Çocuğun ağırlığına göre bir araba koltuğu seçmek ebeveynler için kafa karıştırıcı olabilir. Ebeveynler, çocuklarının boylarını ağırlıklarından daha iyi tanıma eylemindedirler. Bu durum oto koltuğu seçimini kolaylaştırır ve ağırlıktan dolayı bir üst gruba erken geçmeyi engellemiş olur.

 

  1. ISOFIX ve TOP-TETHER kullanım zorunluluğu

Oto koltuğunun kullanımı ile ilgili en büyük güvenlik sorunu doğru bağlantı yapılmamasıdır. Yapılan araştırmalar sonucunda kemerle araca monte edilen çocuk oto koltuklarının %75 ‘inin doğru bağlanmadığı tespit edilmiştir.

 

Yanlış kurulumu önlemek, daha kolay ve güvenli bir kurulum sağlamak için i-Size ISOFIX kullanımını zorunlu hale getirmiştir. Özellikle  75-105 cm arası kullanımlarda çocuk oto koltuğu araca monte edilirken ISOFİX ve TOP-TETHER kullanımı zorunludur. Ancak 100-150 cm arası çocuklarda araç kemerini kullanarak bağlantı yapıldığı için ISOFIX kullanımı zorunlu değildir.

Top-Tether sistemi çarpışma anında koltuğun sağa sola dönmesini ve öne doğru hareket etmesini engeller. Ayrıca çocuğunuzun ileri hareketini azaltarak mükemmel sabitlik ve güvenlik sağlar.

 

Çocuğunuzun maksimum güvenliği için oto koltuğu kullanırken ISOFIX ve TOP-TETHER bağlantısını öneriyoruz.

 

NOT: Ebeveynlerin %90 ‘ı ISOFIX ve TOP-TETHER kurulumunu doğru yaptığı tespit edilmiştir.

 

  1. Araca uyumluluk

i-size oto koltukları, i-size onaylı araçların tümüne ve ISOFIX’li araçlarında bir çoğuna uyumludur. i-Size koltukların araç uyumluluk listesine bakınız.

 

 

 

 

i-Size mevcut ECE R44 standartlı koltukların yerini alacak mı?

ECE R44 ve i-Size R129 standartları şimdilik beraber kullanılacaktır. Eylül 2023 itibari ile i-Size tek standart olacağından ECE R44 standartlı oto koltuklarının üretimi ve satışı durdurulacaktır.

 

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.